Towarzystwo Polsko-Norweskie
Zarząd GłównyHome > Archiwum działalności

Działalność TP-N w roku 2005

 

Działalność TP-N w roku 2005

Główne wydarzenia

26-27 kwietnia Towarzystwo przygotowało dwa spotkania z publicznością dotyczące literatury norweskiej i języka norweskiego w ramach Dni Norweskich w Empiku. W spotkaniach uczestniczyli: Anna Borówka i Dariusz Geller, reprezentujący Zarząd Główny TP-N oraz tłumaczki literatury norweskiej: Anna Marciniakówna i Lucyna Chomicz-Dąbrowska.

30 maja na zaproszenie Ambasadora Norwegii Stena Lundbo, członkowie Zarządu Głównego wzięli udział w przyjęciu wydanym w Hotelu Radisson SAS w Warszawie z okazji wizyty w Polsce następcy tronu Księcia Haakona z małżonką - Księżną Mette-Marit. Książę Haakon otrzymał od TP-N upominek - album z pamiątkową dedykacją, zawierający historyczne fotografie wykonane w Narwiku w 1940 r.

31 maja - Dariusz Geller reprezentujący Zarząd Główny i Małgorzata Orlewicz z ramienia Komisji Rewizyjnej uczestniczyli w Polsko-Norweskim Forum Wiedzy zorganizowanym z tej samej okazji.

3 czerwca - Zarząd Główny zorganizował dla członków i sympatyków Towarzystwa, Uroczysty Wieczór z okazji Święta Narodowego Norwegii w salach Węgierskiego Instytutu Kultury, podczas którego prezentowana była wystawa fotograficzna Pejzaże Svalbardu autorstwa Lucjana Nowosielskiego - członka TP-N. W spotkaniu wzięli też udział zaproszeni goście z Ambasadorem Norwegii - S. Lundbo.

23-24 września członkowie Z. G. i lektorzy prezentowali działalność Towarzystwa w zakresie nauczania języka norweskiego na V Warszawskich Targach Językowych w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej.

 

Spotkania informacyjno - dyskusyjne

w styczniu- spotkanie z panem Stenem Lundbo - Ambasadorem Królestwa Norwegii w Polsce, który przedstawił główne kierunki działalności Ambasady w roku 2005.

w lutym - spotkanie na temat perspektyw przystąpienia Norwegii do Unii Europejskiej. Naszymi gośćmi byli Norwegowie: Bent Hegna i Gunnar Liland - reprezentujący środowiska prounijne w Norwegii.

w kwietniu - spotkanie z okazji 65 rocznicy bitwy o Narwik, poświęcone Polsko-Norweskiej współpracy w dziedzinie obronności. Naszymi gośćmi byli: płk Lasse Lindalen - Attaché Obrony Ambasady Królestwa Norwegii oraz ppłk Henryk Chmielewski, były pracownik Departamentu Logistyki w Dowództwie NATO w Stavanger w Norwegii.

w listopadzie gościliśmy Annę Pleśniak- pracownika Biura Spraw Międzynarodowych Kancelarii Sejmu, która zaprezentowała problematykę związaną z funkcjonowaniem Polsko-Nordyckiej Grupy Parlamentarnej.

w grudniu - spotkanie z Frode Gryttenem, jednym z autorów antologii opowiadań norweskich pt.: Niewidzialni , wydanej ostatnio w języku polskim. Na spotkaniu prowadzonym w języku norweskim zebrani wysłuchali fragmenty utworów i dyskutowali na temat kierunków we współczesnej prozie norweskiej.

 

Kontakty Zarządu Głównego z Polsko-Nordycką Grupą Parlamentarną

Prezes Zarządu Głównego uczestniczył w spotkaniach Grupy na zaproszenie jej przewodniczącego - posła Edwarda Płonki.

16 lutego - temat: "Współpraca Polski z krajami nordyckimi w dziedzinie edukacji i badań naukowych" (na poziomie szkół podstawowych, średnich i wyższych; wspólne programy badawcze) - z udziałem przedstawicieli ambasad państw nordyckich oraz przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu i Ministerstwa Nauki i Informatyzacji.

13 kwietnia - temat: "Norweski Mechanizm Finansowy jako dodatkowe źródło finansowania inwestycji w Polsce" - zaprezentowany przez Jona-Age Oyslebo - Radcę Ministra Ambasady Norwegii.

2 czerwca - temat: "Wymiar Północny Unii Europejskiej - znaczenie i perspektywy współpracy" - z udziałem przedstawicieli Ambasad Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji oraz przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Inne wydarzenia z udziałem przedstawicieli TP-N

11 marca członkowie TP-N byli zaproszeni na spektakl pt. Body Business w Teatrze Narodowym w Warszawie z udziałem francusko - norweskiego zespołu Compani B. Valiente - założonego m. in. przez norweskiego choreografa - Gunhilda Bjornsgaarda.

14 i 15 kwietnia odbywały się Dni Kultury Skandynawskiej w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu z udziałem D. Gellera i lektora j. norweskiego - T. Lerberga, w czasie których prezentowana była wystawa ze zbiorów TP-N pt. Wikingowie

15 kwietnia miała miejsce IV sesja popularnonaukowa 100 lat niepodległej Norwegii w Zespole Szkół im.Fridtjofa Nansena w Piastowie, z udziałem M. Bednarskiego.

5 maja na wernisażu wystawy Norske Grafikere w Galerii Ateneum Młodych na Starym Mieście w Warszawie, Z. G. Towarzystwa reprezentował D. Geller.

17 maja w przyjęciu z okazji Święta Narodowego Norwegii wydanym przez Ambasadora Stena Lundbo w Hotelu Radisson SAS w Warszawie uczestniczyli członkowie Z. G. TP-N

20 czerwca Teresa Mazurek i Dariusz Geller reprezentowali TP-N na spotkaniu Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Islandzkiej zorganizowanym z okazji Święta Narodowego Islandii w kawiarni Lokalna w Warszawie.

14 listopada zorganizowano Dzień Norweski w Centrum Olimpijskim PKOL, w którym uczestniczyli przedstawiciele TP-N: T. Mazurek, D. Geller i T. Lerberg (lektor jęz. norweskiego).